Zmieniamy.net to projekt, który podczas 20. konferencji KIKE anonsowały Orange, AVM i Fundacja Nasza Wizja, skupiająca lokalnych ISP. Fundacja Nasza Wizja planuje powołać spółkę, która będzie agregować zakupy lokalnych operatorów zainteresowanych usługą DSL i VDSL od Orange w modelu BSA.

DSL i VDSL na bazie BSA jest hurtową usługą regulowaną. To powoduje, że cena i warunki są określone i operator dostanie usługę w dobrym standardzie. ISP będą mogli z niej korzystać w modelu bezinwestycyjnym. Na tej technologii można też oferować usługi IPTVmówił Krzysztof Czaja z Fundacji Nasza Wizja.

Jak tłumaczył, Orange jest zainteresowany sprzedażą tej usługi, ale woli podpisać umowę z jednym podmiotem, niż wiele umów z małymi operatorami.

Michał Reutt z Orange Polska zapewniał, że operator będzie gwarantował ISP taki standard technologii sieci, jaki zapewnia własnym abonentom. Wiadomo, że od dłuższego czasu operator szybko traci klientów ADSL i tego typu umowa to dla niego też szansa na pozyskanie dodatkowych przychodów z infrastruktury miedzianej.

Trzecim partnerem jest firma AVM, która będzie dostarczać Orange routery, które ta będzie udostępniać klientom pozyskanym przez lokalnych ISP, jeśli ci będą tym zainteresowani. Orange ma też udostępniać system zdalnego monitorowaniu usługi u klientów końcowych.

Krzysztof Czaja przekonuje, że dla lokalnych ISP korzystanie z tej usługi może być szansą na pozyskania nowych klientów.

Na tej bazie mogą oni też oferować łącza backupoweprzekonuje Krzysztof Czaja.

Więcej szczegółów projektu ma być znane za kilka tygodni, bo ciągle jeszcze ustalane są ostatnie kwestie w umowie między partnerami.

Źródło: Artykuł został przedrukowany ze strony Telko.in, jego autorem jest Marek Jaślan.