MSWiA pracuje nad nową ustawą antyterrorystyczną, zgodnie z którą zakup karty SIM z numerami prepaid będzie możliwy wyłącznie po okazaniu dowodu osobistego. Rejestracja kart od kilku lat obowiązuje już między innymi w Niemczech czy na Wyspach Brytyjskich.

Dotychczas zakup takiej karty zajmował kilka sekund, teraz sprzedawca będzie miał obowiązek wylegitymować nabywcę, zapisać jego dane osobowe oraz przekazać je do operatora. Taki system ma ograniczyć sprzedawania kart, które będą używane jednorazowo, na przykład do kontaktu z innymi członkami grupy terrorystycznej.

Oznacza to, że sprzedawcy prepaid nie będą mogli już rozdawać swoich bezpłatnych starterów promocyjnych, a turyści nie kupią ich w salonach prasowych. Czy nowa ustawa nie będzie jedynie utrudnieniem dla zwykłych mieszkańców Polski i przyjezdnych, bo przestępcy wyposażą się w startery na zapas?…

Rząd poinformował, że zgodnie z ustawą antyterrorystyczną, właściciele kart pre-paid., mają obowiązek rejestracji swojej karty do końca grudnia 2016r, w przeciwnym wypadku, zostanie ona wyłączona.